Kiedy powstały pierwsze wyroby, które można nazwać biżuterią? To dość trudne pytanie, ale można na nie odpowiedzieć. Jeśli uznamy, że biżuterią są wszelkie przedmioty służące zdobieniu człowieka, to pojawiła się ona wraz z ozdobami wykonanymi z kamienia, kości słoniowej oraz muszli oraz bursztynu.
Z czasem produkty jubilerskie zmieniały swoje fasony, rozmiary, ciężar (noszenie niektórych z nich wymagało sporej siły); do ich produkcji używano różnych surowców. Nie zmieniło się jedno - ich funkcja, czyli upiększanie ludzkiego ciała.
Obecnie biżuteria produkowana jest z metali szlachetnych (złota - np. bransoleta; srebra - np. pierścionki zaręczynowe, platyny), stopów metali, tworzyw sztucznych oraz z dodatkiem cennych kamieni i minerałów, które uszlachetniają wyrób (na topie są diamenty i brylanty; do pożądanych należą również szafiry, rubiny i szmaragdy oraz bursztyn).
Bransoleta, diamenty, pierścionki zaręczynowe i inne produkty ozdobne (kolczyki, klipsy, koje, naszyjniki, wisiorki, zegarki, łańcuszki, zawieszki) znajdują się w ofercie specjalnych sklepów zwanych jubilerskimi. Swoje propozycje kierują zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Powód zakupów jest nieistotny - mogą to być święta Bożego Narodzenia, urodziny, imieniny, rocznica, walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Chłopaka. W takich sklepach można kupować diamenty, pierścionki i bransolety także bez okazji.
Wskutek rozwoju internetu salony te prowadzą sprzedaż także za pośrednictwem elektronicznych kanałów płatności. Dzięki temu mogą obniżyć ceny, skrócić czas realizacji oraz zwiększyć asortyment.